Amateur

AMATEUR CHAMPIONSHIP - ELMER E. SMATHERS CUP

Year                              Played at                Winner                                           Runner-Up                                 Medalist

 

1922                             Lido                        H. W. Maxwell, Jr.                           Don McKellar                                A. C. Gregson

 

1923                             Engineers              J. N. Stearns, Jr.                             E. H. Driggs, Jr.                            J. N. Stearns, Jr.

 

1924                             Pomonok               H. P. Bingham                                John Lang                                     J. N. Stearns, Jr.

 

1925                             Garden City G. C.    E. H. Driggs, Jr.                            .H. K. Kerr                                    H. P. Bingham

 

1926                             St. Albans               A. W. Biggs                                   Jack Mytton                                    John Lang

 

1927                             Engineers              Maurice McCarthy, Jr.                    H. K. Kerr                                      Maurice McCarthy, Jr.

 

1928                             Nassau                   George Voigt

 

1929                             Lakeville                 E. H. Driggs, Jr.                             E. H. Driggs, Jr.                             George Voigt

 

1930                             Cherry Valley         E. H. Driggs, Jr.                             Edmund Held                                John Jennings

 

1931                             Timber Point           T. Philip Perkins                            Edmund Held                                T. Philip Perkins

 

1932                             St. Albans               George T. Dunlap                          E. H. Driggs, Jr.                           Charles H. Mayo, Jr.

 

1933                             Garden City C. C.    Jack Mackie, Jr.                            Charles Hrostoski                         Hamilton Wright

 

1934                             Hempstead             A. W. Biggs                                   Celestin Durand                            A. W. Biggs

 

1935                             Wheatley Hills       Charles H. Mayo, Jr.                       Jarvis S. Hicks, Jr.                        Jarvis S. Hicks, Jr.

 

1936                             Seawane                 Charles H. Mayo, Jr.                    A. W. Biggs                                   Peter Ladislaw

 

1937                             Pomonok               Richard Ciuci                                 R. M. Torgerson                           Celestin Durand

 

1938                             Garden City C. C.    Frank Strafaci                              Alick Gerard, Jr.                           Joseph Thompson

 

1939                             Sands Point           Kenneth Sheldon                         Thomas Strafaci                            Robert Johnke

 

1940                             Sands Point           T. S. Tailer, Jr.                              John Humm                                 E. F. Carter

 

1941                              Inwood                   Frank Strafaci                             Felix Zaremba                              Robert Sweeney

 

1942-1943                    No Championship

 

1944                             Cherry Valley         Thomas Strafaci                         William Tobin                                 Frank Strafaci

 

1945                             Hempstead             Thomas Strafaci                        Frank Paley                                  James T. Smith, Jr.

 

1946                             Wheatley Hills       Mal Galletta                               Peter Ladislaw                                George Stuhr, Jr.

 

1947                             Pomonok               Frank Strafaci                           James Paul                                     James Paul

 

1948                             Rockville                John Humm                              W. Y. Dear, Jr.                                John Lyons

 

1949                             Meadow Brook      Frank Strafaci                           Joe Feldman                                  Frank Strafaci

 

1950                             Garden City G. C.    Gordon Stott                            James Paul                                  Robert Sweeny

 

1951                             North Shore           Frank Strafaci                           Mal Galletta                                   W. Y. Dear, Jr.

 

1952                             Nassau                   John Humm                              Billy Edwards                                Frank Strafaci

 

1953                             Sands Point           W. G. Holloway                         Frank Strafaci                               Tom Strafaci

                                                                                                                                                                                    Dick Fales          

                                                                                                                                                                                    Bertrand Kohlmann

                                                                                                                                                                                    Gordon Stott

1954                             Seawane                 Tim Holland                              Frank Strafaci                              Bertrand Kohlmann

 

1955                             North Hempstead   Robert Sweeny                         William Edwards                           Gordon Stott

 

1956                             Rockville                Tim Holland                               Mal Galletta                                   George T. Baird, Jr.

 

                                                                                                                                                                 Tim Holland

 

1957                              Southward Ho       Tim Holland                             Michael Mattwell                           Michael Mattwell

 

1958                             Plandome               Don Cherry                             William Schleif, Jr.                        William Edwards

 

1959                             Wheatley Hills       Art Silvestrone                           Joe Darcy                                    Colman McCarthy

 

1960                             Nassau                   Gordon Stott                           Charles Slicklen                            James Bostwick

 

1961                             North Shore           Robert Kiersky                        Gene Francis                               James Bostwick

 

1962                             Woodmere             Ralph Johnston                                Pete Bostwick                     John Humm

 

1963                             Garden City C. C.    Gene Francis                                   John Humm                      Gene Francis

 

1964                             Cold Spring           Ralph Johnston                                Alan Gilison                          Alan Gilison

 

1965                             Nassau                   John Baldwin                                   Charles Slicklen, Jr.            Gene Francis

 

1966                             Meadow Brook      George H. Bostwick, Jr.                   George Gennity                  Gene Francis

 

1967                             Sands Point           John Baldwin                                   John Humm                        Felix Zaremba

 

1968                             Huntington Crescent Duane Hayden                             Mike Mattwell                     William Shulha

 

1969                             Nassau                   Gene Francis                                   Tim Holland                      James Tingley

 

1970                             Wheatley Hills       Robert Murphy                                   Alan Gilison                      Len Marinello

 

1971                             Garden City C.C.   Robert Murphy                                  Alan Gilison                     Jerry Loeber

 

1972                             St. George’s           George Burns III                               Dick Stanley                    Larry Perlman

 

1973                             Mill River Club       Gene Francis                                  Frank Faruolo III                Mike Mattwell

                                                                                                                                                                          James Bostwick

                                                                                                                                                                          John Hamilton

1974                             Plandome               Robert Murphy                               Gene Francis                   Doug Stein

 

1975                             Garden City C. C.    Robert Murphy                               Gene Francis                 Richard Cass

                                                                                                                                                                           Howard Aal

                                                                                                                                                                           William Edwards

                                                                                                                                                                           Jay Dunn

                                                                                                                                                                           Mike Mattwell

1976                             Middle Bay             Gene Francis                                  Duane Hayden                 Richard Hannington

 

1977                             Huntington Crescent Gene Francis                              Frank Faruolo III               Frank Faruolo III

 

1978                             Wheatley Hills       Gene Francis                                  Dick Hanington                  Ned Steiner

 

1979                             Sands Point           John Humm                                    Ken Mattiace                    Dick Stanley

                                                                                                                                                                          Ken Mattiace

                                                                                                                                                                          Alan Zaremba

                                                                                                                                                                          Mark Diamond

 

1980                              Nassau                  George Zahringer III                       Richard Serian               George Zahringer III

 

 

1981                             Old Westbury         Randy Beil                                         George Zahringer III     Robert Keller

 

 

1982                             Sands Point           George Zahringer III                       Brian Darby                      Scott Benjamin

 

1983                             Plandome               Thomas McQuilling                        Gene Francis                    Robert Van Norden

 

1984                             Huntington Crescent Randy Beil                                       Dr. Stephen Frantz      Gregg Carlin

 

1985                             Huntington             Malcolm Smith                               David McArdle                   Brian Darby

                                                                                                                                                                           Eric Fischer

 

1986                             Bethpage                Peter Siedem                                 Robert Navesky                P. J. Cowan

                                                                                                                                                                           Skip Tellefsen

 

 

Year                               Played at               Winner                                            Runner-Up                   Medalist

 

1987                             Garden City G.C.   P. J. Cowan                                    Jonathan Jame                 Jon Doppelt

 

 

1988                             Wheatley Hills       Gene Francis                                 Mario Posillico                     James Dowdell, Jr.

 

1989                             North Shore           Michael Giacini                              Jon Doppelt                        Rick Southwick

                                                                                                                                                                           P. J. Cowan

 

1990                             Westhampton        Jonathan Jame                              Malcolm Smith                   Michael Meehan

 

1991                             Nassau                   John Baldwin                                 Malcolm Smith                   Mal Galletta III

 

1992                             Huntington Crescent Mal Galletta III                             Richard Spear                  Mike Meehan

 

1993                             Hempstead             Phil Gutterman                              Tom Trakoval                   Ed Gibstein

 

1994                             Meadow Brook      Ken Bakst                                       Mike Brown                      Mike Brown

                                                                                                                                                                          Adam Farina

 

1995                             St. George’s           Ken Bakst                                       Sean Hartman                 Steve Rose

 

1996                              Middle Bay            John Baldwin                                   Malcolm Smith                 Malcolm Smith

                                                                                                                                             Richard Spear

 

1997                             Sands Point           Jon Doppelt                                      Ken Bakst                 Ken Bakst

 

 

1998                             Glen Head              Jim Greene                                      Jon Doppelt             John Kent

 

1999                             Plandome               Steve Rose                                      Alan Specht             Dan Macdonald

 

2000                             Garden City C.C.   Mike Turnesa                                   Joe Saladino            Casey Alexander

 

2001                             Old Westbury         Al Falussy                                        Alan Specht              Phil Gutterman

 

2002                             Engineers              Zach Randol                                    Jonathan Jame         Jonathan Jame

 

2003                             Fresh Meadow       Hunter Semels                               Abbie Valentine         Peter Ganley

 

2004                             Huntington Crescent Sean Hartman                             Steve Rose               Sean Hartman

 

2005                             Woodcrest             John Keller                                      Joseph Saladino        Keith Hendrickson

 

2006                             Brookville               Adam Pecora                                 Joseph Saladino         Ryan Barnett

 

2007                             Huntington             Joe Saladino                                  Andreas Huber           Joe Saladino

                                                                                                                                       Andreas Benenati

 

2008                             Wheatley Hills       Alan Specht                                     Joe Saladino              Greg De Rosa

                                                                                                                                       Dan Goldstein

                                                                                                                                       Alan Specht

 

2009                             Mill River                Bryan Pendrick                                Brad Rock, Jr.           Ken Bakst

 

2010                              Inwood                  Hunter Semels                                 Brody Nieporte         Hunter Semels

 

2011                              Tam O’ Shanter           Joe Saladino                             Clancy Waugh          Clancy Waugh

 

2012                             Engineers               Tim Rosenhouse                            Matthew Demeo       Michael Blum

 

2013                             Huntington               Matthew Lowe                              Dan Abbondandolo   Dan Abbondandolo

 

2014                             Westhampton          Joe Saladino                                 Darin Goldstein          Clancy Waugh

 

2015                             Southward Ho         Alan Specht                                  Darin Goldstein          Darin Goldstein

 

2016                              Cherry Valley          Darin Goldstein                            Don Enga                   Jay Card III

 

2017                              St. George's           Garett Engel                                 Michael Miranda          Christopher Gabriele